Zweryfikowane Pożyczki Online NEOTIS
symulacja wysokości raty, kosztów, kwoty do spłaty

Zweryfikowane pozytywnie

Symulacja zawiera pożyczki online zgodne z wytycznymi KNF. W tabeli przedstawiona jest symulowana wysokość raty i wysokość opłat dla zadanych parametrów.

Jak działa symulacja?

Zasada działania symulacji jest bardzo prosta. Bierzemy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania realnie na najniższym poziomie jaki dana firma potrafi zaoferować. Wprowadzamy ją do algorytmu. Po każdej zmianie suwaków lub naciśnięciu przycisków plus/minus zmieniają się dane w tabeli.

Trzeba zawsze mieć na uwadze, że każdy symulator pożyczek podaje dane orientacyjne a ostateczne warunki zostają przedstawione dopiero po złożeniu wniosku (tu przy pomocy przycisku “wybieram”).

Raty – jakie mogą być rodzaje rat?

W kategorii szybkich pożyczek mamy do czynienia przede wszystkim z ratami miesięcznymi. Są one stałe w całym okresie kredytowania. W Neotis występują tylko raty stałe.

  • raty miesięczne
  • raty stałe

Ostatnia rata może nieznacznie różnić się od wcześniejszych. Jest to spowodowane koniecznością wyrównania dlatego ostatnia rata nazywa się ratą wyrównującą.

Numeracja – jakie ma znaczenie kolejność?

Kolejność ustalana jest w bardzo prosty sposób – od najniższego do najwyższego RRSO. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że od góry są najtańsze pożyczki – im niższa wartość RRSO tym dla klienta kredyt będzie tańszy.

Czym jest proces online?

Proces online polega na całościowym przeprowadzeniu procedury prowadzącej do zawarcia i realizacji umowy zdalnie poza siedzibą kredytodawcy.

Do procesu online wykorzystuje się urządzenia telekomunikacyjne umożliwiające połączenie z internetem i korzystanie ze stron internetowych wykorzystujących Java Script (dawniej również technologię Flash).

Z powodu pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 większość kredytodawców stosuje proces obligatoryjnie online.

Na czym polega weryfikacja online?

Weryfikacja online jest to zespół czynności mających na celu jednoznacznie potwierdzenie tożsamości klienta wraz z określeniem jego wiarygodności finansowej.

Do weryfikacji online wymagane jest:

  1. połączenie z bazami danych BIK oraz BIG,
  2. wykonanie przelewu jednorazowego z własnej e-bankowości na konto kredytodawcy,
  3. lub zgoda na uruchomienie aplikacji Instantor lub Kontomatik służących do automatycznej weryfikacji przez e-bankowość bez przelewy jednorazowego.

Jak wygląda podpisanie umowy online?

Co co zasady zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim każdy kredyt opiewający na kwotę > 1000 zł musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem na oryginalnym dokumencie lub potwierdzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Z uwagi, że elektroniczny podpis kwalifikowany posiadają głównie przedsiębiorcy a nie osoby nie prowadzące działalności gospodarczej została powołana nowa forma procedury podpisania umowy online przy pomocy instytucji pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo do podpisania umowy można zrealizować zdalnie bez własnoręcznego podpisu. Pełnomocnikiem zostaje wyznaczony pracownik działu prawnego instytucji kredytowej. Po otrzymaniu pełnomocnictwa drogą elektroniczną podpisuje on umowę w imieniu klienta.

Ważne: takie zdalne pełnomocnictwo przyznawane jest jednorazowo tylko do wykonania jednej czynności prawnej dotyczącej tylko danej umowy. Udzielone pełnomocnictwo nie ma mocy prawnej do wykorzystywania w inny sposób.

Przykład reprezentatywny:

Całkowity koszt zobowiązania Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty pożyczek internetowych wynosi 58,29%. Okres obowiązywania umowy: 12 miesięcy, całkowita kwota pożyczki: 10 000,00 zł. Pożyczka udzielona na raty annuitetowe, równe. Całkowity koszt: 5 829 zł, całkowita kwota do zapłaty: 15 829 zł. Raty miesięczne w wysokości 1319,08 zł. Prowizja za udzielenie 5%. Koszt prowizji 500 zł. Spłata następuje w 12 ratach annuitetowych. Kalkulacja została dokonana na dzień 18 luty 2021 roku na reprezentatywnym przykładzie.

Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 1 miesiąc, max. 5 lat
Maksymalne RRSO: 159,70%

Zarobki: jakie dochody muszę mieć aby otrzymać szybką pożyczkę?

Idea, która legła u podstaw pożyczek internetowych zakładała, że pożyczki są dla każdego. Mają być łatwe, dostępne i stosunkowo tanie. Dlatego też wysokość dochodów nie gra głównych skrzypiec. Nadal powinniśmy mieścić się w parametrze DtI (Dept to Income – dług do dochodu) na poziomie 50%. Co to oznacza? Wysokość naszej miesięcznej raty nie powinna być wyższa niż połowa naszych średnio-miesięcznych dochodów netto.

Pozabankowi pożyczkodawcy inaczej niż banki interpretują dochody netto. Nie jest w żaden sposób weryfikowana ilość osób na utrzymaniu ani stałe miesięczne wydatki. To co trafia na nasze konto bankowe jako przelew przychodzący jest traktowane jak dochód netto.

Sugerowany poziom zarobków pokazuje ta tabela:

wysokość
raty
minimalny próg
dochodów
100 zł200 zł
300 zł600 zł
500 zł1000 zł
750 zł1500 zł
1000 zł2000 zł
1250 zł2500 zł
1500 zł3000 zł
2000 zł4000 zł
3000 zł6000 zł
4000 zł8000 zł
5000 zł10 000 zł

Zwróć uwagę, że w przypadku pożyczek krótkoterminowych może występować jedna rata stanowiąca całość kwoty do spłaty.

Spłacam inny kredyt – czy to ma znaczenie?

Posiadanie innego kredytu wiąże się z niższą zdolnością kredytową. Co do zasady sam kredyt nie jest przeszkodą dla nowej pożyczki. Natomiast pożyczkodawcy, którzy weryfikują historię kredytową swoich klientów mogą odjąć nasze comiesięczne zobowiązanie od dochodów netto. Nie ma jednej reguły, każdy pożyczkodawca ustala własną indywidualną politykę określania zdolności kredytowej.

Mam inny kredyt ale nie spłacam już rat – czy otrzymam pożyczkę?

Posiadanie niespłacanego kredytu będzie widoczne dla pożyczkodawców sprawdzających BIK jeśli minęło 60 dni od daty ostatniej płatności. W takim przypadku decyzja pozytywna o przyznaniu pożyczki zależeć będzie głównie od powagi zadłużenia. Każdy klient może być indywidualnie traktowany.

Mam inne długi wpisane do rejestru dłużników – czy to problem dla pożyczkodawcy?

Co do zasady rejestry dłużników służą pomocą w ocenie ryzyka kredytowego. Wpis w takim rejestrze generalnie uniemożliwia wzięcie pożyczki. Jeśli natomiast długi są drobne i nie wskazują na możliwość problemów ze spłatą to nadal można spodziewać się pozytywnej decyzji od wielu pożyczkodawców.

Chcę sprawdzić kilka ofert – czy można wysłać wiele wniosków w krótkim czasie?

Dotyczy pożyczkodawców weryfikujących BIK. Złożenie wielu wniosków o podobny produkt finansowy w przeciągu 14 dni nie obniża zdolności kredytowej. Wiele wniosków w tym czasie jest traktowane jako jedno zapytanie do BIK. Jeśli natomiast w tym samym czasie ubiegamy się o inną kategorię kredytu to w zależności od pożyczkodawcy może to być istotna przeszkoda w udzieleniu pożyczki.

Potrzebuję pożyczki natychmiast – jak szybko przyjdzie przelew?

Standardowo przelew wykonywany jest natychmiast po wydaniu pozytywnej decyzji i akceptacji przez klienta umowy. W niektórych przypadkach może być wymagana dodatkowa weryfikacja, która może wydłużyc czas oczekiwania na przelew.

Podsumowanie

Dochody jakimi trzeba dysponować zostały pokazane w tabeli. Łatwo jest samemu oszacować jaką maksymalnie ratę możemy mieć dzieląc nasze dochody netto na dwa.

Posiadając aktualnie inny kredyt można również składać wniosek, obecna wysokość rat, którą spłacamy odejmowana jest od zarobków netto ale tylko jeśli dany pożyczkodawca sprawdza i bierze pod uwagę dane z BIK.

Niestety inne długi wpisane do rejestrów dłużników mogą być dużą przeszkodą. Niemniej jednak każdy wniosek może być rozpatrywany indywidualnie. Dodatkowo w przypadku odmowy w jednej firmie możemy złożyć wniosek w innej bez martwienia się o obniżanie zdolności kredytowej zapytaniami. Na takie składanie wniosków i sprawdzanie przedstawionych nam warunków mamy 14 dni.

Dodatkowo firmy pożyczkowe nie będą weryfikować czy mamy kogoś na utrzymaniu a niektóre udzielą pożyczki bez sprawdzania BIK. 

Przelewy przychodzą bardzo szybko. Właśnie stąd wzięła się nazwa “pożyczki w 15 minut” ponieważ to przeciętny czas potrzebny na przejście procedury. Nie będzie to dotyczyć największych pożyczek ponieważ może być wymagana dodatkowa weryfikacja.